ÇİÇEKÇİLİK

BAYKAL EM1" VE LAVANTA

KÜÇÜKLERİN ÇEVRESİNDE TOPLAMA

Lavanta sert toprağı sevmez. Kökleri gerçekten iyi bir hava sirkülasyonuna ihtiyaç duyar. Ayrıca elbette yabancı otların lavantanın yanında uzaklaştırılması gerekir. Bu nedenle düzenli olarak toprağı gevşetme ve ayıklama yapılmalıdır. EM-kompost yardımıyla lavanta yatağında iyi bir malç tabakası yapmanın daha kolay bir yolu da var.
Ancak her durumda, bitkinin tabanı etrafındaki toprak açıkta kalmalıdır. Bu, bitkiyi çürümeye karşı koruyacaktır.

EM kompost malç kullanıldığında, ayıklamaya, gevşetmeye ve gübrelemeye gerek yoktur:YABANCI OTLARA ALTERNATİF
Sıra aralığı bir EM-kompost malç tabakasıyla kaplandığında, yalnızca besinlerin ve yararlı bakterileri çoğaltan kolonilerin bir biriktiricisi olarak görev yapmakla kalmaz, aynı zamanda toprağı istenmeyen misafirlerin penetrasyonundan ve çimlenmesinden izole eder. yabani otlar.
KAYBOLMAYA BİR ALTERNATİF
Gerçek şu ki, EM preparatında bulunan mikroorganizmalar, toprağı sıkıştıran ve nemin ve havanın derinliklere nüfuz etmesini engelleyen yapışkan gluteni tamamen yok eder.
Bu bakterilerin sonraki nesillerini besleyen yapışkan maddenin ömrünün atık ürünleri olarak salınan bakteriler nedeniyle toprak birbirine yapışır. Baykal EM-1'de bulunan mikroorganizmalar, basitçe söylemek gerekirse, bu mukusu yiyor, toprağın derinliklerinde suya ve havaya erişim sağlıyor.
Hazırlığın ayrı arazilerde düzenli olarak uygulanmasından sonra, oradaki zeminin solucanlar tarafından kazıldığı görülüyor (bu arada, hazırlığın kullanıldığı yerde yaşamak ve aktif olarak çoğalmaktan hoşlanıyor).
GÜBRELEMEYE ALTERNATİF
Benzer şekilde, çalı çevresinde kalın bir EM-kompost malç tabakası varsa, diğer gübrelerin - hem kimyasal hem de mineral, ayrıca biyo-müstahzarlar ve geliştiricilerden vazgeçebiliriz. EM kompost, bitkinin büyümesini, beslenmesini, dayanıklılığını ve bağışıklığını tam olarak sağlamak için gerekli tüm maddeleri içerir. Dış etkenlerin etkisi altında ayrışan hazırlık, mevsim boyunca bitkiye besin maddeleri ve yararlı bakterilerin yeni kısımlarını sağlayacak, bu da patojenlerin büyümesine izin vermeyecek, ancak bitki bağışıklığını güçlendirecek ve hızlı büyümeyi ve yemyeşil çiçeklenmeyi teşvik edecek, patojenlere karşı mücadele ile karmaşık olmayacak

SULAMA:
Hazırlık, bitki örtüsünün (büyümenin) başlangıcında vazgeçilmezdir - Baykal EM-1'in bileşimine dahil olan azot sabitleyici bakteriler, yeşil kütlenin gelişmesinden sorumludur. Çiçeklenme döneminden önce bitkilere 1x1000 çözelti püskürtebiliriz. Preparatın tüketimi 0,5 l / dka'dır. (28 dekar = 14 l preparat) Çiçek salkımının toplanmasından hemen sonra tekrar püskürtmenin yapılması tavsiye edilir.
Tarla sonbaharda hazırlanırsa - müstahzarın yetkin ve kapsamlı kullanımı ile, hızlanma süreçleri ve toprak sıcaklığının yükseltilmesi pahasına bir yılda iki hasada yol açabilir, çiçeklenme daha erken başlayacak ve güç kazanacaktır. sırasıyla daha hızlı, bitkileri bir mevsim için çift çiçeklenme modunda tanıtmak için yeterli zaman vardır - uyarıcı Baykal EM-1'in farklı mahsullere uygulanması uygulamasında gösterildiği gibi, bu oldukça mümkündür.
Sıra aralığında kompost varlığında kuru bir dönem oluştuğunda, sıra aralığının az miktarda suyla sulanması önerilir; bu, dağınık komposttan besinleri yıkar ve onları toprağın derinliklerine sokar. Taşınmamalıyız - lavanta çok fazla nemi sevmez, ancak kurutmak için kompost koymak karlı değildir - bu nedenle yararlı maddeleri kaybolur.

1 DKA BAŞINA EM-KOMPOST TÜKETİMİ
1 dka = 1 ton başına maksimum (optimum) EM kompost hacmi.
Uygulamada, bitkilerin gövdelerinin hemen etrafındaki toprağın temiz kalması ve daha sonra çapalama ile sıralar arasındaki hendeklere kompost koyması gerektiği göz önüne alındığında - tamamen 400-500 kg \ ha'ya ulaşın.
EM-kompost, EM-preparasyonunun yardımıyla fermente edilen bir organik madde konsantresidir. Bu, mevcut organik maddeyi (üst kısımlar, yabani otlar, çimen, gübre, yapraklar, cipsler, kemik unu, saman, yiyecek atıkları vb.) Kullanmanın en verimli yoludur.
ETKİ!
• EM kompost uygulaması EM teknolojilerinde en etkilidir: bazı durumlarda meyve ve sebze mahsullerinin verimi% 200-400'e çıkarılır.

GÜBRE OLARAK "Baykal EM1"

Birkaç adımda uygulanmalıdır:

1. Toprak İşlemeDaha fazla üremeleri için yararlı mikroorganizmaların toprak kolonilerinin üst aerobik katmanına eklenir.
 

2013 тел расмлар 025.jpg

SONBAHAR TILLAGE.
Uzun ömürlü varlığında - 1x1000.
Organik kalıntılarla temiz bir alanda - 1x100.
EM solüsyonu ile konsantre toprak işleme yapmayanlar, EM teknolojisinin ne olduğunu anlamıyorlar. EM teknolojileri kullanılarak yapılan sonbahar toprak işleme, ilkbahar işlemeye göre önemli ölçüde daha verimlidir. Etkili Mikroorganizmalara İzin Verir:
• Mevsimler arasında, toprak donmadan önce, yeraltında derinlerde çalışabilir, humusu geri yükleyebilir, toprağı gevşetebilir, azot, potasyum, fosfor ve eser elementlerin birikmesine yardımcı olabilirler;
• fitopatojenlerin gelişimini engelleyerek toprak kalitesini geri kazandırırlar;
• Kış uykusundan sonra toprağı uyanmaya teşvik ederler (sıcaklığı 2-5 derece daha yüksek tutarak, EM bitkilerin toprak donmasını daha iyi tolere etmesine izin verir).
Ve başka bir şey. Düşük kış sıcaklıkları ile sertleşen, belirli bir ortama adapte olan EM'ler, ilkbaharda toprağa eklenen mikroorganizmalardan daha aktiftir ve bitkilerin yanı sıra yaşadıkları ortama uyum sağlamak için zamana ihtiyaç duyarlar.

Önemli!

• Sonbaharda EM preparatı toprağa ne kadar erken eklenirse (EM kompostu veya EM solüsyonu şeklinde), bahçenizdeki topraktaki faydalı mikroorganizmalar o kadar iyi adapte olur ve çoğalır. Toprak sıcaklığının + 15 ° C'den düşük olmaması çok önemlidir.
• EM-solution 1: 100 ile bitkilerden arındırılmış tüm alanları bol miktarda dökün.
Bu olayın birkaç kez tekrarlanması arzu edilir.

2. Dikim malzemesinin ıslatılması.Kesimlerin dikim öncesi ıslatılması, kesimlerin
gövdesinin kalınlığına, kırılganlığına ve gözenekliliğine bağlı olarak, EM-solüsyon 1: 1000 - 1: 2000 (klorsuz su dolu bir kova içinde 10 veya 5 ml EM hazırlama) ile 30 dakika ila 2 saat arasında yapılır. .
Bu prosedür, bitkinin daha güçlü bir kök sisteminin geliştirilmesinin yanı sıra, hızlı köklenmeye, ekim materyalinin daha iyi uyarlanmasına (% 97-99'a kadar) katkıda bulunur.

HASTALIKLARIN VE ZARARLILARIN KONTROLÜ
Baykal EM-1, bu bitkinin ana düşmanı olan gri çürüklüğün (Botrytis cinerea) lavantaya bulaşma tehlikesinden kurtulmaya yardımcı olur. Mekanizma son derece basittir - tüm patojenik bakteriler, Baykal EM-1'in hazırlanmasının temeli olan faydalı bakteriler için bir besin ürünüdür. Yani, esasen mikrobiyolojik düzeyde, bitkilerin küçük dostları tüm düşmanlarını yiyecektir.

HAZIRLIĞIN KULLANIMI İÇİN ÖNLEMLERİN LİSTESİ

Sonbahar işleme

Kış mevsiminden önce bir kez

Bahar tedavisi

Uyandıktan sonra bir kez

Sulama

Çiçeklenmenin başlangıcından önce bir kez

Boğaz

Kuru dönemlerde - sıralar arasında

Çiğ

Hasattan sonra bir kez

Tüm önlemlerin kullanılması mümkün değilse, çiçeklenmeden önce ve sonra sulama ile sınırlandırılabilir. Kullanım, iki (tek döngü olması durumunda) veya üç (çift döngü olması durumunda) yağmurlamayı içerir.

baykal_em_1_em_bio_logo_embio_logoEkran_